2015 yılında çeşitli mezuniyet alanlarından üç ortak olarak Dinamik Terapi Danışmanlık merkezi olarak kurumumuzu kurduk. Hedefimiz insan hayatında karşılaşılabilinecek her türlü psikolojik zorluğun profesyonel bir şekilde üstesinden gelerek danışanlarımıza yardımcı olabilmektir. Bunun yanında psikoloji alanında uzmanlara çeşitli eğitimler vererek bu alanda daha ileriye gidebilmek adına Dinamik Terapi Enstitüsü olarak kendimizi geliştirdik.

Cinsellik, yetişkin her bireyin sevme, sevilme ve üreme durumlarının bir çift arasında yaşanan en özel şeklidir. Kimi bireyler doğru bilgilere sahip olarak sağlıklı ve doyurucu bir cinsellik yaşarken kimileri gerek yanlış bilgiler, tutum ve kalıp davranışlar nedeniyle cinsel doyumunu yaşayamamaktadır. Cinsel sorunların bir kısmı fiziksel temelli olup çoğunluğunun altında psikolojik etmenler ve stres unsurları yatar.

Cinsel hayatına sadece kısacık bir eğitimle bile renk katarak evlilik ilişkisini daha doyurucu hale getirmek mümkün!..

Yaşanılan sorunların toplum baskısı nedeniyle ertelenmesi, üzerinde konuşulmaması ve gerekli uzmanlık tedbirlerinin alınmaması eşler arasındaki ilişkinin giderek bozulmasına, sağlıksız cinsel arayışlara ve hatta evliliklerin sonlanmasına zemin hazırlamaktadır..

Cinsellikle ilgili sağlıklı, nitelikli ve doyurucu bilgiler almak ve yaşanılan sorunların üstesinden gelmek için Telepsikolog ekibi olarak aşağıdaki konularda hizmet vermekteyiz;

 • Sağlıklı Cinsellik Eğitimi
 • Vajnismus
 • Kadınlarda Cinsel Soğukluk
 • Kadınlarda Orgazm Bozukluğu
 • Erkeklerde Erken Boşalma
 • Erkek Ereksiyon Sorunları
 • Cinsellikte Fetiş ve Sorunları

En temelde iki bireyin bir araya gelerek kurduğu toplumun çekirdeğidir aile. Hepimiz hayatımızı birleştirdiğimiz insanla sevmek, sevilebilmek, güvenmek, desteklemek, birlikte çocuk yapmak ve onları yetiştirmek niyetiyle evleniriz. Bazen tatlı bazen acı nice olaylar yaşarız. Kiminde çok güçlü olduğumuzu hissederken kimilerinde iyi sınavlar vermediğimizi düşünürüz.

İki insanın temelde birbirini anlaması, ihtiyaçlarının farkında olması, eşini özel hissettirmesi, hastalıkta ve sağlıkta, varlıkta ve yoklukta birbirine kenetlenmiş olması hayal edilirken gerek kişilik yapılarımız, gerekse iletişim şekillerimiz ve içimizdeki yaralı çocuk buna tam olarak izin vermez.

Bazen içimizdeki yaralı çocuk acılarına merhem olsun diye bilinç dışı bir tercih yaparak ya annesine ya babasına benzer modeller seçer ve evlenir. Bu ilişki bazen kişiye çok iyi gelebildiği gibi anne ve babamıza bizi sağlıksız yetiştirmelerinden ötürü duyulan öfkenin de eşimize yönlendirilmesi riskini barındırır.

Biz Telepsikolog ekibi olarak sizlere bu konularda danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

 • Aslında kiminle evliyiz?
 • Eşlerin kişilik yapıları ilişkilerini nasıl etkiler?
 • Eşimizden ne bekliyoruz?
 • Hangi duygular bizim için çok önemli? Hangi davranışlar bizleri rahatsız eder?
 • Sağlıklı iletişim kurabilmek nasıl olur?
 • Karı koca karşılıklı yaralı çocukluğumuza merhem olabilir miyiz?
 • Çocuklarımızla nasıl sağlıklı bir ilişki kurabiliriz?
 • Kısır döngülü sorunlarımızın kaynağı nedir?
 • Eşlerin öfke kontrolü
 • Çatışma yerine uzlaşma kültürünü nasıl geliştirebiliriz?

Çocukluktan sıyrılıp yetişkinliğe geçerken yaşanılan ara dönemdir ergenlik. Gerek kişinin ben neyim? Kime benzemeliyim? Sorularını sorarak kendine bir yol çizmesi gerekse kişilik oluşumunda artık köprüden önceki son çıkış olması nedeniyle çok önemli bir gelişim dönemidir.

Kız ve erkeklerde farklı olmak üzer ancak genelde 9 ila 22 yaşları arasını kapsayan bu dönemde kimi ergenler sakin kimi ergenler fırtınalı ve stresli geçirirler. Artık daha arkadaş merkezli olmaya, sınırlarını özgürlük namına daha zorlamaya, ebeveynleriyle bu dönemde daha çok çatışmaya başlarlar.

Sizin de ergenlik döneminde bir çocuğunuz varsa ve bu dönemi çok zorlu geçiriyorsa asla dert etmeyin. O sadece büyüyor ve bir kişilik geliştiriyor bunu unutmayın. Anne baba olarak onun yaşadığı bu dönemin gelişimsel özelliklerini bilmek ve onun bu özel zamanında ona sağlıklı eşlik edebilmek çok önemlidir. Bununla birlikte ergenin kendi duygularını paylaşması, içindeki açmazları ve çıkmazları, arkadaşlık ilişkilerindeki tecrübeleri, okul sorunlarını, alan ve meslek tercihindeki kararsızlıklarını bir danışmanla konuşarak çözümlemesi gelecekteki kendi yetişkin hayatına daha nitelikli hazırlık yapması anlamında çok değerlidir.

Telepsikolog ekibi olarak aşağıdaki konularda Ergen Danışmanlığı hizmeti vermekteyiz;

 • Ergenlik Çağı ve Özellikleri Eğitimi
 • Ergenin Duygusal Problemleri
 • Ergenin Okul Sorunları
 • Arkadaşlık İlişkileri ve Sorunları
 • Madde Kullanımı, Kumar Alışkanlıkları
 • İntihar Düşüncesi
 • Cinsel Sorunlar
 • Cinsel Kimlik Arayışları
 • Öfke Kontrolü
 • Ergenin Anne Baba İlişkileri

Hayatımızda aniden ortaya çıkan ve o andaki huzurumuzu, bütünlüğümüzü bozan hayat akışımızı ciddi etkileyen olaylar, kayıplar ve kazalar bizleri travmatize eder. Dengemiz alt üst olur, ilişkilerimiz zedelenir. Bazen bir kayıp beraberinde birçok kaybı getirir. Örneğin; piste yakın bir menzilde kaza yapmış uçaktan çıkarılan yaralı bir yolcunun uzun süre travmasını aşamaması nedeniyle işini de kaybetmesi…

Her travma ve kayıp bizlerin fizyolojik dengesini bozduğu gibi psikolojik etkileri derin olabilmektedir. İçine kapanmalar, korku, endişe, uzun süre duygularını ifade edememe; donuk kalma hali, aşırı öfke patlamaları yaşama, çokça ağlama, iştahta aşırı derecede düşüş, sosyal hayattan iyice çekilme, aşırı baş ve karın ağrıları, eklem ve kas gerilmeleri, uykuda huzursuzluk, uyuyamama vb durumların yaşanması görülebilmektedir. Böylesi durumlarda vakit kaybetmeksizin danışmanlığa müracaat etmek kişinin kendisini daha hızlı toparlamasına ve hayat kalitesini yeniden elde etmesine yardımcı olur.

İnsan olarak çoğumuz huzurlu ve olaysız günler geçirmeyi hedefleriz ancak gerçek hayat bazen bize acılarını gösterir. En yakınlarımızı kaybederiz ve yalnızlığımızla tanışırız. Pişmanlıklarımız, hayatta olsaydı daha fazla zaman geçirirdik gibi hayıflanmalar insani acılarımızı temsil eder. Bazen olayların içinden kendi içsel gücümüzle çıkamayız çünkü kayıp sadece fiziksel değildir. Mesela size hayatınızda en çok değer vermiş dedenizin kaybı sizin için çok daha ağır olabilir. Çünkü sadece dedenizi değil değer vereninizi de kaybetmiş olursunuz.

Tüm bu kayıplarla ve acılarıyla yüzleşmek, acımızı sağlıklı bir şekilde yaşamak ve kaybettiklerimize sağlıklı bir elveda çekebilmek adına nitelikli bir danışmanlık sürecinden geçmek gerekir.

Bunun haricinde doğrudan yaşadığımız veya başkasında şahit olduğumuz bazı olaylar bizde fobi oluşmasına neden olabilir. Hayattaki her şey bir şekilde fobi olabilir. Mesela, kedi fobisi, şeftali tüyü fobisi, asansör fobisi, uçak fobisi gibi… Bu sayılanlarla ilişkili olarak doğrudan rahatsız edici bir durum yaşamış olabiliriz (örneğin; uçakta türbülansa girmek, asansörde mahsur kalmak gibi). Veyahut fobiler aslında başka korkuların temsili olur ( Köpek fobisi olan bir insanın aslında baba korkusunu temsil ediyor olması).

Bizler Telepsikologekibi olarak aşağıdaki konularda danışmanlık hizmeti vermekteyiz;

 • Korkular
 • Fobiler
 • Ölüm sonrası yas
 • Endişeler
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Anahtar kelimeler; ölüm, ölüm korkusu, yas, fobi, trawma, travma, endişe, anksiyete, korku, korkular

Bireysel psikolojik danışma, bir etkileşim süreci olarak tanımlanmaktadır. Bu etkileşim danışman ve danışan olarak nitelendirilen iki insan arasındaki profesyonel etkileşimdir. Danışma da amaç psikolojik problemlerin müdahalesinde uzmanlık kullanılarak problemleri ile başa çıkma konusunda profesyonel yardım için gelen danışana psikolojik destek hizmeti sunmaktır…

Bireysel danışmanlık ile ulaşılmak istenen temel hedef danışanın davranışlarının normalleşmesi, gündelik hayata uyum becerilerinin ve iyi olma halinin geliştirilmesidir.
Bireysel danışmanlıkta bir takım beceri ve müdahale tekniklerinden yararlanılarak danışanın yaşam becerileri onarılmaya ve geliştirilmeye çalışılır. Hangi yöntem seçilirse seçilsin, hangi psikolojik danışma uygulamaları kullanılırsa kullanılsın ulaşılmak istenen amaç ortaktır; karşılıklı etkileşim süreci içerisinde danışana problemini çözmede yardımcı olmak.
Bireysel danışmanlıkta psikolojik danışma sürecinin iyi yapılandırılması, danışan ile kurulan ilişkinin geliştirilmesi, yardım becerilerinin etkin bir şekilde kullanılması ‘uzmanlık’ gerektirir…

Burada ‘uzmanlık rolü’ danışmana düşer. Danışman psikolojik danışma sürecinde itici güç, değişimi destekleyen ve değişimi doğrudan etkileyen kişidir. Zamansal olarak sınırlı olan psikolojik danışma sürecinde ‘uzman’ danışanı önceden kararlaştırılmış, olması gereken duruma getirmeye çabalar.
Kuramsal modellerden bağımsız, önceden tanımlanan amaçlar doğrultusunda danışma süreci ile danışana problemleri ile başa çıkabilmesi ya da daha etkin bir şekilde başa çıkabilmesi için profesyonel bir yardım eli uzatır…
Her kuramın, bireysel danışmanlık yönteminin iyi olma haline ilişkin yaklaşımları farklı olsa da normal, uyumlu, sağlıklı sayılabilmek bireysel danışmada odaklanılan başarı ölçütleri arasındadır.
Danışanın sürece ilişkin beklentileri danışma sürecini ve sonucunu yani ‘bireysel danışmanın’ başarısını doğrudan etkiler.
Bireysel danışmanlıkta danışanın psikolojik danışmadan memnuniyeti, aldığı verim, çözmek için geldiği problem belirtilerinin ortadan kaldırılması ile ölçülemez. Yaşadığı problem için danışma süreci başında belirlemiş olduğu bireysel amaçlar ile ilişkilerindeki problemlere ne denli bir açıklama getirebildiği, bu problemler ile ne şekilde baş edebildiğinin etkililiği ile ölçülür…
Günümüzde artık psikolojik danışmanın etkili olup olmadığı ya da işe yararlılığı değil sürecin nasıl daha etkili hale getirilebileceği önem kazanmıştır. Bu yüzden danışma süreci başında belirlenen amaçlara ulaşılıp ulaşılmadığı ile değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.

Telepsikolog ekibi olarak ‘Bireysel Danışmanlık’ ile ihtiyaca yönelik olarak 45 dakika süreyle birebir yapılan görüşmeler ile ‘uzman danışmanlarımızın yardımı” ile danışanın yaşantı ve davranışlarında bir değişimi hedeflemekteyiz…

Bireysel Danışmanlık Çalışma Alanları

 • Kişilik Çatışmaları
 • Depresyon
 • Panik Atak
 • Öfke Kontrol Problemi
 • İş Sorunları Motivasyon Düşüklüğü
 • OKB, Obsesif Kompülsif Bozukluk
 • Dürtü Kontrol Bozuklukları
 • Davranış Değiştirme
 • Olumsuz Düşünceleri Değiştirme
 • Bağımlılık
 • Yeme Bozukluğu
 • Fobiler
Scroll Up