4-BAĞIRAN O ÖĞRETMEN PSİKOLOJİSİ

BAĞIRAN ÖĞRETMEN PSİKOLOJİSİ

Sabah Taksim’de bir kongreye katılmak üzere evden çıkıyorum. Toplu taşıma kullansam iyi olacak; önce otobüs sonra metro sonra aktarma. Balık Sırtı Medeniyetinin bir ferdi olarak şoförle dipdibeyiz. Şoförlerin artık camı var neden mi “sizin sağınız solunuz belli olmaz saldırırsınız” diye. Boşuna mı ya, tabi değil. Saldırmıştık da defalarca. Oysa şoför de sıkışıktı, biz de, bu şehir de… Aklıma nedense birden sosyal medyaya dün konu olan trafik polisine bağıran öğretmen düştü. Sosyal medya yıkılmıştı; öyle ya konu lazımdı ilginç gelecek olan bize. O kadar ilginç şeyler yaşamıştık ki artık normal haberler kesmiyordu bizi. O öğretmenle dalga geçenler, nasıl öğretmen olmuş diyenler, kahkaha ile gülenler daha neler neler… Evet yeni KÖTÜ bulunmuştu artık hepimiz İYİ idik. Hepimiz kusursuzduk. Kimse o öğretmenin yıllarca yetiştirdiği çocukları onlara verdiği emeği konuşmayacaktı. ‘Dedikodu’ nun adı SOSYAL MEDYA olmuştu ya artık dedikodu da iyiydi.
Öğretmenin yaşadığı neydi peki? REGRESYON (gerileme) denilen bir kavram var; bazen yetişkin insanların TETİKLEYİCİ bir durum karşısında ÇOCUKLUK ÇAĞINA AİT BİR DÖNEMİ yeniden yaşantılaması anlamında kullanılır. Yani ceza kesilmesi veya o esnada bir polis memurunun bir sözü onun çocukken yaşadığı bir travmayı tetikler ve çocuk gibi o dönemin tepkisini yeniden verir. Bu aynı zamanda iyileştiricidir de, özellikle psikoterapi ortamında çıkarsa. Çünkü travmayı aşmanın en iyi yolu onu yeniden yaşantılamaktır.

O öğretmenle dalga geçerek, onu aşağılayarak belki biz de bizi ezmiş, baskılamış içimizdeki öğretmenlere veya otoritelere duyduğumuz öfkeyi açığa çıkardık ama bu yol doğru bir yol değil.

Sevgili polis arkadaşım polis okulunda sana Davranış Psikolojisi dersi vermişlerdi. Ancak ya bu dersi önemsemedin ya da ders iyi anlatılmadı. Bunu kameraya çekip sosyal medyada yayılmasındaki neticeyi görsen belki de hiç yapmayacaktın. Seni de suçlayıp yeni bir KÖTÜ çıkarma derdinde değilim. Sana hitaben bana diyorum ki ; içimdeki kötüyü bastırmak için başka kötüleri görmeme gerek yok. İçimdeki kötüyle tanışırsam ve anlamını bulursam daha merhametli olacağım kesin.

Sevgili mağdur öğretmenim bir hafta geçti diye bunu ertelemek zorunda değilim, senin de Öğretmenler Günün Kutlu olsun..

Mehmet Akif Aydın
Uzm.Psikolojik Danışman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir